La vie en rose

Soundtrack Paříže, i tak se říká jedné z nejznámějších písní Edith Piaf La vie en rose. Je to proto, že si ji tvůrci často vypůjčují do svých filmů a seriálů s tematikou francouzského hlavního města. Už první smyčcové takty s nastupujícím klarinetovým sólem nás vtáhnou do jiného místa a času - do Paříže pozdních čtyřicátých let.

Jaká tedy byla Paříž v době vydání La vie en rose, přesněji řečeno v roce 1947? Město se vzpamatovávalo ze druhé světové války a lidé si po letech utrpení a nedostatku chtěli užívat života a všech jeho radostí. Společenské podniky se znovu plnily a Paříž se opět stávala tepajícím srdcem země, místem požitků a zábavy. Do této nálady vstupila Edith Piaf svou písní o lásce - co je ale důležité zdůraznit, o lásce šťastné a opětované, o pravé lásce, která nás povznese do výšin a díky níž vidíme celý svět růžově. Píseň rezonovala s touhou publika po návratu ke šťastné každodennosti nezasažené válkou. Její název do češtiny překládáme jako “Život v růžové” či “Růžový život.”

Edith Piaf píseň při svých vystoupeních zpívala už v roce 1943, její tým ji ale nepovažoval za nikterak výraznou. Ona sama ji, nejspíš na zkoušku, zařadila do jednoho ze svých vystoupení v roce 1946 - a publikum bylo uchváceno. Píseň se stala hitem, který Piaf proslavil celosvětově, a dodnes je společně Non, je ne regret rien a Milord nejznámějším autorčiným dílem, kterému se dostalo nespočtu předělávek. Na youtube se můžete podívat, jak s její interpretací naložili Bing Crosby, Louis Armstrong, Audrey Hepburn, Carla Bruni, Zaz, nebo v poslední době Mindy, seriálová kamarádka hlavní hrdinky Emily z netflixovského seriálového hitu Emily in Paris. 

Samotný název písně je vnímán jako symbol všeho příjemného, co Francie nabízí, a zdobí trička, kabelky, vývěsní štíty kaváren, nebo, jako v našem případě, taštičku na makeup. Možná přinese kousek růžového života i k vám domů. 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení